Otel Ekle
Oturum Aç
TRY

Keşif Rehberi

Praesent nec leo venenatis elit semper aliquet id ac enim.

Cennet Cehennem Mağaraları

Mersin coğrafyası birbirinden ilginç ve adını bilmediğimiz antik kentlere, tarihi yerleşim yerlerine, doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Bölgenin jeolojik yapısından dolayı da çokça mağara ve ilginç oluşumlar var.

Silifke yanınlarında yer alan, yeraltı deresinin karstik yapıyı aşındırması ve kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu oluşmuş Cennet ve Cehennem Mağaraları da de bunlardan biri. Cennet Cehennem Obrukları, çökükleri veya mağaraları da deniyor.

Cennet Cehennem Mağarası

Bölgede sıkça rastlanan ve korykos mağaraları denen bu oluşumların en büyüğü Cennet Çukuru. Doğal yollarla oluşan bu obruklar Mersin’in Silifke ilçesinin Narlıkuyu Beldesi’nde yer alıyor. Aralarında 75 m bulunan çukurlara tek bilet alarak giriş yapabiliyorsunuz.

1. Cennet Obruğu

Cennet Obruğu

Ağız kısmı elips biçiminde olan Cennet çukurunun çapı 250 metre (uzunluğunda) ve 110 metre (genişliğinde). Çukurun derinliği ise 70 metre. Bazıları yenilenmiş de olsa çoğu antik olan 452 basamaklı oldukça geniş taş bir merdivenle iniliyor obruğa. Özellikle çıkması zor olan bu mağaraya inerken yanınıza mutlaka su almanızı tavsiye ederim.

Basamaklardan inmeye başladığınızda sizi yemyeşil bir alan karşılıyor, belki de Cennet adının verilmesinin nedeni budur. Kuzey yamacı oldukça dik olan obruğun güney ucunda ise 200 metre uzunluğunda ve en derin noktası 135 metre olan bir mağara bulunuyor.

Mağaranın bitim noktasında Narlıkuyu’dan uzun bir yol katederek Akdeniz’e ulaştığı düşünülen mitolojik bir yeraltı deresinin sesini duyabilirsiniz. Mağaranın hemen girişinde ise küçük bir şapel bulunuyor.

2. Cehennem Obruğu

Cennet Obruğu

Aynı şekilde erozyon yoluyla tavanın çökmesi sonucu oluşmuş ve Cennet çukurundan daha küçük ve dar olan Cehennem çukurunun derinliği 128 metre, ağız çapları ise 50 metre ve 75 metre. Bu çukurun kenarları iç bükey olduğundan içine inmek mümkün değil. Kenarları telle çevrili ve buradan seyredilebiliyor, ancak özel ekipmanlara sahip dağcılar izin aldıkları takdirde aşağı inebiliyor.

Çeşitli mitolojik hikayelere de konu olan bu çukurla ilgili bir efsaneye göre yüz başlı alev püskürten dev bir ejderha olan Typhon, zaman zaman tanrılar tanrısı Zeus ile savaşmaktadır. Bu çarpışmaların birinde Zeus’u yenilgiye uğratmış ve tanrıyı Korykos’da daha sonra Cehennem ismi verilmiş olan bu mağaraya kapatmıştır.

Tanrılar dünyasının bir diğer önemli ismi olan Hermes, Pan ile birlikte Zeus’u bu mağaradan kurtarmış ve bu kez Zeus Typhon’un peşine düşmüştür. Zeus alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u kavgada yenerek bir süre burada hapsettikten sonra sonsuza dek kalacağı Etna Yanardağ’ına kapatmış.

Bu yazı kesfetsek.com adresinden alınmıştır.

Tags

Add Comment

Your email is safe with us.

Parolanızı Sıfırla